Choď na obsah Choď na menu
 


STOP Halloween !!! (a nielen to)

30. 10. 2009

Obrázok

 

 

 

Od pádu komunizmu si postupne zvykáme na narastajúci počet pro amerických sviatkov a zvykov. Na Vianoce nám začal rozdávať darčeky Santa Claus a o Ježiškovi sa dočítame už len zo starých kníh, alebo z rozprávania starých rodičov. Už od októbra vidíme v obchodoch vianočnú výzdobu a všelijaké nákupné ponuky a akcie. Koho zaujímajú historické korene tohto sviatku? Napríklad že starí Rimania v toto obdobie slávili sviatok slnečného božstva a neskôr kresťania narodenie Krista? Vianočné koledy sa stali súčasť reklamných spotov a ich obsah je často menený. Záleží na tovare, aký sa má predať.  Pravý symbol Vianoc je už dávno zabudnutý. Ešte že Mikuláš ostal, ale je to len otázka času, kedy bude musieť ustúpiť nejakému americkému šašovi.

Kto by nepoznal 14.február a deň zamilovaných. Pôvodná myšlienka tohto sviatku je nádherná, ale bohužiaľ sa stáva znova poznačená americkou kultúrou. Sv.Valentín bol Rímsky kňaz  ktorého uväznil  Cisár Klaudius, ktorý sa rozhodol zrušiť manželstvo, keďže dospel k názoru že ženatí muži nedosahovali v armáde rovnako dobré výsledky ako slobodní. Valentín sa preto rozhodol sobášiť zamilovaných potajomky, za čo bol zatknutý a kruto potrestaný. Podľa legendy sa Valentín vo väzení zaľúbil do slepej dcéry dozorcu - Astérie. Pevnou vierou jej zázračne vrátil zrak a na rozlúčku jej napísal odkaz: "Od Tvojho Valentína." Valentín bol v predvečer 14. februára zbičovaný, ukameňovaný a napokon sťatý. Bol pochovaný pri druhom míľniku na Via Flaminia. V roku 496 vyhlásil pápež Gelasius 14. február za sviatok sv. Valentína a neskôr aj dňom milencom.

Teraz ruku na srdce. Koľko ľudí pozná túto legendu? Skoro nikto. Na pultoch supermarketov sa pre ňu nenájde miesto. Predajcov totiž zaujíma iba zisk z tohoto bohužial zbastardeného sviatku.

Pomaly sa presúvame k obdobiu Veľkej Noci. Človek by na prvý pohľad povedal, že tento sviatok ostal nedotknutý. Omyl !!! Opak je pravdou. Od polovice februára nám veľké obchodné reťazce pripomínajú, že je najvyšší čas nakúpiť výrobky pripomínajúce tento sviatok. Iba vďaka verejnoprávnej TV sa dozvieme, že oslavujeme najväčší kresťanský sviatok. Po Pápežovom posolstve Urbi et Orbi zasa preberú moc reklamy a my sa vraciame do našej „úžasnej“ doby. Kde sú tie časy, keď nás učili ľudovým tradíciám, ktoré patria k Veľkej noci? Už sú nenávratne preč.

A je tu obdobie „dušičiek“.

V túto dobu sme si zvykli chodiť na hroby a uctiť si pamiatku zosnulých. Je asi zbytočné písať, že aj z toho sa rysuje komerčný humus. Ale povedzme si, že aspoň v toto obdobie sú cintoríny nádherné a to nákupné šialenstvo okolo toho má nejaký zmysel. Veď to nerobíme pre seba, ale pre zosnulých. Čo ale stojí za uváženie, je Halloween. Sú toho zrazu plné školy, obchody, reklamy a všeličo iné. Samozrejme sú aj názory, že na tom nič nie je a deti sa radi zabávajú. Ale ja na tom vidím veľa negatívnych vecí. Prečo zasa preberáme niečo zo západu, keď mame dosť našich a hlavne duchaplnejších sviatkov ? Prečo sa stále na niečo hráme ? Zmyslel týchto sviatkov nie je v zábave, ale v predávaní tovaru. Je to úžasný marketingový ťah. Veď kto by nekúpil svojim deťom nejakú masku, keď všetci jeho spolužiaci ju budú mať? A ešte k tomu netreba zabúdať na veľkú tekvicu a zábava sa môže začať. Je až zarážajúce, že v škôlkach a školách tlačia deťom takéto nezmysli. Prečo ich neučia národným tradíciám a zvykom? Celé to smeruje k tomu, že napríklad fašiangy úplne vymiznú z povedomia ľudí. Možno o pár rokov začneme sláviť Deň nezávislosti. Nechajme sa prekvapiť.

 

Zabúdaním na našu kultúru a večným ustupovaním pred tou západnou, zabíjame náš Slovanský pôvod a hlavne našu minulosť. A v konečnom dôsledku zabíjame samých seba.

Pomaly ale iste....

 

 

 

 

 

 

                                                                                                     Projekt203

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Hodnota tradicie

(Marcel O, 12. 12. 2009 15:36)

Hrdost na vlastny povod, hlasenie sa k vlastnym korenom,zdrava miera nacionalizmu by boli urcite na mieste. Minulost, historia a tradicia determinuju nase miesto v spolocnosti a pomahaju nam uvedomovat si vlastnu identitu a hodnotu. Ak si takymto sposobom nevazime seba samych, premietne sa tento pristup aj vo vztahu k inym ludom, skupinam, narodom ... Budme hrdi na to, kto sme, pre zdrave vztahy.