Choď na obsah Choď na menu

Vírus – príbeh, časť 1.

24. 10. 2018

Bez intra, nikdy nekončiaca tma a naháňanie démonov.

 

Priatelia, nasledujúce obdobie vás budeme postupne zoznamovať s našim novým albumom, ktorý sme nazvali Vírus. Každý týždeň vám z neho predstavíme zopár skladieb a pridáme k nim niekoľko informácií a zaujímavostí .

Príbeh Vírusu začneme trocha všeobecne. Naším cieľom bolo spraviť kompaktný album, ktorý by sa hudobne nedal zaškatuľkovať, ale stále by to bol Projekt203. Pri tvorbe sme začali robiť veci úplne inak, ako sme boli zvyknutí. Našťastie nám to nerobilo problém a užívali sme si to dokonalo. Ďalšia vec bola odložiť ostatné záľuby, stretnutia s kamarátmi, čiže vlastne zabudnúť na súkromný život a celý voľný čas venovať  tvorbe. Človek vtedy zisťuje, že aj keby mal deň 30 hodín, stále je to málo.

Práce na albume trvali 16 mesiacov. Prvých 11 mesiacov sme sa sústredili na hľadanie správneho zvuku, nahrávanie hudobnej časti a zdokonaľovanie aranžmánov. Dosť často to vyzeralo tak, že po nahratí a zaranžovaní skladby, čo trvalo niekoľko dní, prišla nespokojnosť, klik na delete + enter a išlo sa odznova. Pri niektorých skladbách sme mali pocit, že ani nevzniknú. Samostatná kapitola bola tvorba, úprava zvukov, ktoré zabrali asi najviac času.

 

Najviac napínavá časť nahrávania albumu Vírus :-)

Po 11.mesiacoch sa nám konečne podarilo dokončiť všetky inštrumentálne časti a čakalo sa iba na príchod do štúdia TC Lemons, kde sa mali nahrávať spevy, postprodukciu a záverečný master. Termín sme už mali dohodnutý, čiže to vyzeralo tak, že nás nemôže nič ohroziť. A v tom nám padol celý systém a čo je horšie, tak aj záloha. Inštrumentálne časti samozrejme ešte neboli vyexportované z DAW softu a my sme zrazu nemali nič. Za jeden okamih zmizla 11 mesačná práca. Už sme sa pozerali po slušne vybavených izbách na psychiatrií, alebo podobných zariadeniach. Našťastie sa nad nami ten hore zľutoval a podarilo sa nám (úplnou náhodou) opraviť chybu a zachrániť všetky inštrumentálne časti.

Nakoniec sme nastúpili do štúdia a nahrali spevy + dokončili postprodukciu. To šlo našťastie hladko. Vyzeralo to, že album vydáme ešte pred letom 2018, ale prišli ďalšie problémy s bookletom, ktoré sa ťahali ďalší mesiac, tak sme nakoniec stanovili dátum vydania na september. A tak aj bolo. Misia splnená. Premýšľali sme, či na začiatok albumu nahráme nejaké atmosférické intro, ale nakoniec sme tento nápad zavrhli. Zhodli sme sa, že tento „vírus“ musí začať hneď z ostra a musí hudobne nakaziť čo najviac ľudí. A pokiaľ vás ešte nenakazil, tak pevne dúfame, že sa tak stane.

 

Niektoré zahraničné hudobné portály, na ktorých sa dá kúpiť elektronická verzia albumu, zaradili náš debutový počin na naše počudovanie do sekcie alternative/rock/pop. A to možno práve vďaka prvej skladbe „Tma nekončí“. Jej oficiálna nahrávka uzrela svetlo sveta až teraz, ale na koncertoch sme ju hrávali už dávnejšie. Síce je na albume ako prvá v poradí, nahrávali sme ju v štúdiu až poslednú. Od jej vzniku nezmenila aranžmány, čiže sme s ňou mali najmenej starostí. Bolo potrebné iba vyladiť zvuk do našej absolútnej spokojnosti. Mohutné bicie a gitarové linky striedajú v refréne tie jemné podporované klavírom v pozadí. Skladba má viacero nálad a emócií. V podstate sa táto skladba skladá z dvoch úplne rozdielne znejúcich častí a našou úlohou bolo tieto časti spojiť tak, aby k sebe úplne prirodzene pasovali. Ako keď po silnej búrke vyjde slnko.

Chceli sme silnú skladbu na úvod albumu a zhodli sme sa práve na tejto s názvom „Tma nekončí“.

 

Druhú skladbu sme venovali svojim démonom. Celý život sa ich snažíme vyhnať a oni sa stále vracajú v inej podobe. Koľko krát sme si povedali, že „už dosť“. Nejaké obdobie sa človeku darí skrývať, ale vždy ho jeho vlastní démoni dobehnú. Preto sa treba všetkým démonom postaviť a bojovať s nimi. No a presne o tom je naša skladba s príznačným názvom „Démon“. Najenergickejšia a najtvrdšia vec na albume. Keď sme načali tému pilotného singla k albumu, tak to bola asi najkratšia debata v dejinách projektu. Proste nebolo o čom.  Táto skladba mierne vybočuje, až sa môže zdať, že kráča v protismere konceptu a smerovania albumu Vírus. Ďalší song, kde držia nadvládu mohutne gitarové linky, ktoré sú ale navrstvené s elektronickými. Vznikol zaujímavý zvuk, ktorého dopĺňajú len energické bicie a strings. Pri mixe nastala dilema, ktoré linky dať vpred a ktoré naopak ubrať, aby to neznelo príliš obyčajne. Podarilo sa to k našej absolútnej spokojnosti. Démon je dôkaz, že aj elektropop môže znieť mierne rockovejšie. Video nám točil Duro The Dark a bolo to vlastne naše prvé video vo fullhd kvalite. Skladba je síce vážna, ale video sme sa snažili robiť vtipne a uvoľnene. A presne taká bola aj nálada na natáčaní. Hlavne pri debatách o tom, ako vo videu speváčku Sissu zahlušíme. Bolo viac verzii a mnohé z nich nie sú uverejniteľné. Nakoniec vyhrala ta najlepšia a najpresvedčivejšia samozrejme. Veľmi sme sa bavili či už v štúdiu, alebo na natáčaní videa. A tak to má byť.

Pokračovanie nabudúce.

 

Vypočuť, alebo kúpiť album si môžete tu: https://form.jotformeu.com/82005618261349