Choď na obsah Choď na menu

Vírus – príbeh, časť 2.

1. 11. 2018

Vírus – príbeh, časť 2.

Rituál, pulzujúci organizmus a prebdené noci.

 

V druhej časti príbehu sa pozrieme na ďalšie skladby z albumu Vírus. Ten kto nás sleduje už dlhšie vie, že asi pred dvoma rokmi sme skladbu Rituál zverejnili na internete. Bola ešte v starej verzií a naozaj potrebovala nahodiť „profi sound“. Bol by totiž hriech, aby sa takáto skladba musela uskromniť s obyčajným zvukom. Ten, kto miluje violončelo, bude možno milovať aj túto skladbu. Ten nástroj dokáže vyčariť neskutočnú atmosféru. My sme ju v tomto prípade spojili s elektronickými linkami a vznikla naozaj zaujímavá vec. Sissin vokál iba umocňuje emóciu celej tejto zvukovej avantgardy. Rituál je v podstate atómová bomba plná vášne a erotiky. Balansovanie nad niečím zakázaným, ničivým, ale aj tak nekonečne príťažlivým. Áno, je to jedna z najobľúbenejších skladieb projektu, po ktorej prichádza skladba „Organizmus“, ktorá dostala prívlastok „najpopovejšia“. Demo sme zaradili medzi možných kandidátov pre album, ale konečné rozhodnutie, že bude na albume zaznelo až v skúšobni, keď sme ju pustili na „plné gule“ a zistili, že má naozaj úžasný potenciál. Pamätám, že sme ju skúšali celý večer a nevedeli sme sa jej nabažiť. Demo znelo dosť alternatívne a postupne pri hľadaní správneho zvuku a aranžovaní vznikla klasická „elektropopovka“. Celá skladba je vedená výraznou basovou linkou, ktorá je sama o sebe silná a atmosférická, čiže nebolo potrebné pridať ďalšie výrazné linky. Každý z nás občas bojuje so sebou samým a táto pieseň je presne o tom.

 

Dostávame sa ku ďalšej skladbe, ktorá vymenila komplet zvuky aj aranžmány. „Snajper“. Pôvodná stará verzia bola už dávnejšie zverejnená na internete a mala taký tanečný „tuc tuc“ charakter. To bolo potrebné zmeniť, aby sa mohol naplno využiť potenciál skladby. Hlavná elektro/gitarová slučka je navrstvená z množstva zvukov. To zabralo asi najviac času. Nie všetky zvuky spolu ladia. Tu sa veľmi veľa mazalo, ladilo a nanovo nahrávalo. Výsledný zvuk nevyznie tak zložito, aké náročné bolo jeho vytváranie. Nuž čo, ešte že nás to baví. Po prvý krát sa v skladbe objavuje aj hovorené slovo. O obsahovej stránke asi nemusíme moc hovoriť. Treba sa započúvať a nebrániť sa predstavám.

 

Po snajperovi bolo treba mierne spomaliť a preto sme cítili, že práve prišiel vhodný čas na skladbu „Nespím“, ktorá určila zvuk a atmosféru celého albumu. Vlajková loď pre náš debut Vírus. Ten ,kto nepočul túto vec, tak môže len ťažko vycítiť zmysel celého albumu. V tejto skladbe je všetko. Či už zvukovo, pocitovo, alebo obsahovo. Je to vlastne čistý a nefalšovaný „lovesong“, ale zabalený do jemnej melanchólie. Hudobný základ tvorí mohutná basová linka, zvuky gitár a spev. Od začiatku do seba všetko zapadalo a s výsledkom sme nadmieru spokojní. Nekonečné dni v štúdiu a oddanosť pre hudbu sa nám vrátili v podobe piesne Nespím.  Naozaj niekedy na spánok nebol čas.

 

Nasleduje pieseň „Vitaj v pekle“ , ktorá mala byť pôvodne pilotný singel k celému albumu, je použitých asi 7 gitár. Najzložitejšie bolo zmixovať tieto zvuky tak, aby nejaký z nich nevytŕčal a aby na každom zariadení zneli rovnako.  Ďalej bol problém s tým, že skladba znela príliš alternatívne a my sme chceli, aby bola úvodný singel. Preto sme začali niekoľko týždňovú aranžérsku púť a snažili sa spraviť skladbu ľahšiu na počúvanie. Vzniklo zopár verzii, ale zistili sme, že sa úplne rozbil zmysel celej skladby, tak sme sa vrátili späť k pôvodnej alternatívnejšej verzii. Potom prišiel „Démon“ a rozhodnutie ohľadom pilotného singla bolo vyriešené. Vitaj v pekle je ďalšia jasná „vírusovka“ a naša ďalšia splnená méta.

 

Hneď po pekle nasleduje skladba „Zachráň ma“. Strávili sme s ňou asi najviac času. Hlavná melodická linka bola síce dávno hotová, ale k nej sme chceli skomponovať jedinečný hudobný podklad. Vzniklo asi 20 verzií s prvkami rôznych hudobných štýlov, vystriedali sme asi 300 zvukov, skúsili množstvo  aranžmánov....  Stále sme nemali zvuk, ktorý by nám dokonale sadol pre túto skladbu. Nahrali sme, zmazali sme, nahrali sme, zmazali sme..... A takto dokola asi dva mesiace. Nakoniec nám spadla z neba myšlienka spojiť elektronické linky s orgánom. Do toho sa primiešali jemné vokály a my sme vedeli, že to je to pravé orechové. Ostatné zmazané verzie boli tiež dobré, ale nemali sme z nich pocit, že sú naozaj dokončené a že sme zo skladby vyžmýkali naozaj všetko, čo sa dá. Skladba musí spĺňať naše predstavy na 203 percent. Inak nesmie oficiálne von.

Pokračovanie nabudúce.

 

Vypočuť, alebo kúpiť album si môžete tu: https://form.jotformeu.com/82005618261349