Choď na obsah Choď na menu

Vírus – príbeh, časť 3.

9. 11. 2018

Vírus – príbeh, časť 3.

Raj, sarkastický závoj a vírus

 

Kto z nás by nechcel skončiť v raji že? Zrejme ten raj si treba zaslúžiť. Pomaly sa dostávame asi k najbolestivejšej skladbe albumu s názvom „Do raja“. V príbehu sa tí dvaja do raja nedostali. Ale poďme na veselšiu tému. Ten, kto pozná našu tvorbu postrehol, že skladba Do raja je stále na internete v úplne inej verzií, dokonca aj s videom a spieva ju speváčka Janette. Áno rozhodli sme sa oprášiť túto skvelú skladbu a dať jej alternatívny šat. V žiadnom prípade si nemyslíme, že pôvodná verzia je zlá, to skôr naopak. Stále si za ňou stojíme. Ale mali sme pocit, že ešte nepovedala posledné slovo, že sa neskutočne hodí na album vo vynovenej alternatívnej verzií. Proste ukazuje smerovanie Projektu203 vtedy pred rokmi a teraz . Skladba Do raja ku nám patrí a to v oboch verziách. My vám teraz predstavujeme tú novú. Tá je plná elektronických liniek a jemnej gitary. Nahrávanie sme si veľmi užívali a myslím, že na výsledku to je poznať. Pri jej počúvaní treba zavrieť oči a precítiť jej príbeh.

Predposledná skladba na albume je rýchla a energická vec, ktorú sme nazvali Závoj. Táto skladba prešla mnohými zmenami. Úplne prvá verzia bola v štýle EBM. Vystriedali sme tu množstvo zvukov. Jeden zvuk, na ktorom sme pracoval asi mesiac je použitý v skladbe asi len 2 sekundy. Keďže sme „Závoj“ nemohli nechať v štýle EBM, potrebovali sme zjemniť zvuky a celkovo prekopať aranžmány. Z tohto obdobia si pamätáme hlavne to, že vonku sústavne lialo a v štúdiu panovala naozaj bojová nálada. Keď už bola ukončená posledná fáza a podarilo sa nám nahrať posledné vokály, prišiel nápad zmeniť aranžmány spevov. Čiže spevy sa zmazali a nanovo nahrali. Boli chvíle, keď bolo ťažko predstaviteľné, že „Závoj“ niekedy dokončíme. Našťastie dokončili  v plnej spokojnosti.

Na záver si prelustrujeme skladbu, ktorá ukončuje album a po ktorej je aj samotný album pomenovaný. „Vírus“. Namiesto slovného spojenia „som zamilovaná“ sme použili  „vírus, čo zabíja ma“. Áno, láska sa dá vyjadriť všelijako. Hlavne sme chceli skladbu, ktorá bude výraznou bodkou za albumom. Niečo naozaj veľmi silné, či už zvukovo, tak aj obsahovo. Od začiatku prác niesla názov „Vírus“, čiže aj tak sme s ňou v štúdiu pracovali. Skladba graduje až do finále a na konci zneje iba tichý klavír s jemným spevom. V skladbe sme použili množstvo zvukov a slučiek a každú zvlášť sme vylaďovali. Bol to zdĺhavý proces, pri ktorom sme za pochodu menili aranžmány a vokály. Melódie spevov v prvom deme sme prekopali od základov a vo finálnej verzii znejú úplne inak v porovnaní s tým, čo sme mali na začiatku. Skladbu sme ponechali v rytmickom strednom tempe.

A to bolo našich zopár slov k albumu Vírus. Chceli sme vám stručne priblížiť práce na ňom a hlavne povedať niečo o každej skladbe. Je za nami 16 mesačná drina v štúdiu a výsledok je kompaktný album, ktorý má svoj zvuk a charakter. Projekt203 funguje už vyše 20 rokov a do teraz sme vydávali iba jednotlivé skladby, pripadne neoficiálne albumy (ktoré sme nezverejňovali) a preto sme si povedali, že je načase vydať oficiálny debut v profi kvalite. A čo bude ďalej? Určite ďalší album. Ale zatiaľ si spoločne s nami vychutnávajte Vírus a nechajte sa ním nakaziť.

Vypočuť, alebo kúpiť album si môžete tu: https://form.jotformeu.com/82005618261349